Břečťan na zahradě

Hedera Helix – Břečťan popínavý
V našem zahradnictví koupíte sazenici za 30 Kč.

Detailní popis

Název

Hedera helix – břečťan popínavý

Popis

Sazenice břečťanu docela snadno namnožíte řízkováním.
Břečťan je vytrvalý, plazivý nebo popínavý, až 20 m dlouhý liánovitý keř s přísavnými kořínky. Kmen má ve spodní části dřevnatý, větvený. Roste po kolmých stěnách s oporou, plazí se po plotech a jiných oporách. Můžete je vysazovat ihned na trvalé stanoviště. Popínavé rostliny vám skryjí vše, co není vhodné ke koukání. Břečťan Vám zakryje celou garáž tak, že zůstanou vidět pouze garážová vrata, ploty, nepovedenou zídku nebo kus oprýskané zdi. Břečťan roste rychle, spolehlivě a většinou bez větších nároků na péči. Jak by asi vypadaly ploty parkovišť a skladů, kdyby je v létě nezakrýval všudypřítomný břečťan? Domy v Anglii jsou velmi často porostlé touto rostlinou, jejich růstu pomáhá vlhké a poměrně teplé klima. Šanci však mají popínavé rostliny i u českých chalup, kde vytvářejí kolorit romantiky a omšelosti. Ozelenělé pergoly, besídky a altány naopak vnímáme jako příjemnou clonu proti slunci a úkryt před zvědavýma očima. Některé opory rostlin však mohou vytvářet i zajímavé optické klamy. Například pokud jsou umístěné na konci zahrady, vytváří dojem, že její prostor pokračuje dál. V podobě oblouku nad cestou zase dávají zahradě dynamiku. Popínavý břečťan dokáže také zútulnit téměř jakoukoliv dřevěnou zahradní stavbu.
Velikost rostliny po 5 letech je asi 2-3 m, lze tvarovat zastřižením na nevhodných místech.

Zbarvení

Na jaře světle zelené, v létě tmavě zelené, v zimě neopadává. Listy má kožovité, lesklé, střídavé, řapíkaté, dlanitě laločnaté, na bázi srdčité, kolem žilek obvykle bělavé, v mládí chlupaté, později lysé, listy kvetoucích větví kosníkovité až kopinaté, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, nelesklé. Květy vyrůstají v polokulovitých okolících, jsou drobné, žluto-zelené, 5-tičetné, stopkaté, květní stopky chlupaté, korunní lístky masité, uvnitř hnědé.

Odolnost

Rostliny jsou mrazuodolné. Běžně roste břečťan v listnatých a smíšených lesích, na půdách humózních, výživných, mírně kyselých.Sloupky na plot menu

Kontakt:

Sloupky na plot nabízí:

Sloupky na plot

Potřebujete oplotit pozemek ? U nás nakoupíte veškerý sortiment ke stavbě oplocení. Máme  poplastované pletivo, veškeré dráty,  sloupky na plot, podhrabové desky a ostatní potřebný sortiment.

Oplotíme také hřiště nebo tenisové kurty.

Naši partneři: